Baltijas vadošo izstāžu rīkotājs
15. - 16.02. - Ķīpsalas halle
Eksperts un tēma

Dr. med. Elga Sidhoma
Ārste, docente, dermatoloģe, veneroloģe Derma Clinic Riga

Ieguvumi no prezervatīviem īslaicīgās attiecībās

Īslaicīgiem seksuāliem sakariem varētu būt vislielākais vilinājums mūsu kultūrā. Tie ietver pakaļdzīšanos, balvu un rezultātā gandarījumu. Dažādos pētījumos ir pierādīts, ka vīrieši iesaistās īslaicīgās attiecībās lielākoties tikai seksuālo vēlmju dēļ un reizēm apsver iespējamību vēlāk veidot attiecības, taču iepriekš par iznākumu vēl nav pārliecināti. Savukārt, sievietēm galvenais vadmotīvs ir komplimenti par vīrieša izvēli un iekāri un iespējamu tālāku attiecību izveidošanās. Neatkarīgi no motīva un iznākuma galvenais tomēr paliek drošība.

Jebkuram cilvēkam pastāv iespēja inficēties ar seksuāli transmisīvām slimībām, un daļa no tām var noritēt nemanāmi, līdz ar to arī pastāv iespēja inficēt partneri, pašam to nenojaušot. Tāpat jāatceras, ka inficēšanās ar seksuāli transmisīvām slimībām iespējama arī orālā un anālā seksa laikā. Infekcijas, kas var tikt nodotas seksuālo kontaktu laikā, ietver milzīgi plašu spektru un visdažādāko simptomu buķeti. Lielākā daļa cilvēku kādreiz būs dzirdējuši par sifilisu – agrīna slimības izpausme ir nesāpīga čūliņa inficēšanās vietā, ko var nepamanīt mutē vai anālās atveres rajonā. Ļoti nepatīkama ir akūtas, nesen iegūtas gonorejas simptomātika, kas ietver nepatīkamas smakas izdalījumus, sāpīgumu, niezi, dedzināšanu urīnizvadkanālā. Tajā pašā laikā hlamīdiju infekciju bieži var ilgstoši nepamanīt un viegli inficēt nākamos partnerus. Arī ureoplazmu un mikoplazmu infekcijas pacients var nemanīt. Bez iepriekš minētajām infekcijām “uzdāvināt” seksuālo attiecību partnerim var arī trihomonas, gardnerellas vai dzimumorgānu kārpas, kuru izārstēšana bieži vien ir ilgstoša un nepatīkama.

Pirmo reizi vārds prezervatīvs dokumentēts 1666. gadā Lielbritānijā. Sākotnēji prezervatīvi tikai izgatavoti no auduma, dzīvnieku zarnām vai urīnpūšļa. 15. gadsimta beigās tika izgatavoti prezervatīvi no smalkas ādas, ko holandiešu jūras ceļotāji aizveda uz Japānu. Arī literatūrā aprakstīti prezervatīvi – 18. gadsimtā viens no pirmajiem dokumentētajiem to izmantotājiem ir Kazanova. Sākotnēji cenas un izglītotības dēļ prezervatīvus izmantoja tikai vidējās un augstākās sociālās klases. Pirmais gumijas prezervatīvs tika izgatavots 1855. gadā, latekss kā materiāls tika izgudrots 1920. gadā.

Joprojām nav efektīvākas aizsargmetodes pret seksuāli transmisīvām infekcijām kā mehāniska barjera prezervatīva veidolā, kas vienlaikus izsargās arī no neplānotas grūtniecības. Prezervatīvu izvēle šodien ir milzīga – krāsas, reljefi, materiāli (arī bez lateksa, ja ir pierādīta alerģija) – jebkurš sev var atrast piemērotāko un efektivitāte nemazināsies. Vienmēr gan paliek neliels risks tomēr inficēties ar kādu no minētajām infekcijām, jo ne visus dzimumorgānu rajonus var nosegt. Tādēļ jebkādu simptomu, diskomforta, izmaiņu gadījumā pareizākais ir sevi pārbaudīt, ko ar dermatovenerologa, urologa vai ginekologa palīdzību laboratori var paveikt.

Derma Clinic Riga: www.dermatologs.lv
https://www.facebook.com/Derma-Clinic-Riga-665135496937637/?ref=hl


Komentē!
Vārds
Komentārs

 
Sociālie tīkli:

Pirkt biļetes